Hamas ateşkes teklifini kabul etti, İsrail inceleyecek

Hamas, Katarlı ve Mısırlı arabulucularının girişimiyle süren İsrail ile aralarındaki ateşkes görüşmelerinin olumlu sonuçlandığını duyurdu.

Reuters ve El Cezire’nin haberlerine göre, Hamas, Mısır ve Katar’ın Gazze Şeridi’nde süren çatışmaları sonlandırmak için sunduğu ateşkes teklifini kabul etti. Hamas lideri İsmail Haniye’nin açıklamalarına göre, önerilen barış planı Hamas Hareketi tarafından onaylandı.

Hamas’ın internet sitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre Haniye, Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil ve Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile telefon görüşmeleri yaparak, ateşkes önerilerini kabul ettiklerini iletti.

‘TOP ARTIK İSRAİL’İN SAHASINDA’

Hamas yetkilisinin açıklamasına göre, ateşkes teklifinin kabul edilmesinin ardından sürecin ilerleyebilmesi için gözler İsrail’in vereceği yanıta çevrildi. Hamas yetkilisi, “Top artık İsrail’in sahasında” diyerek İsrail’in atacağı adımların önemine vurgu yaptı.

Hamas ve arabulucu ülkeler Katar ve Mısır tarafından sunulan ateşkes teklifinin içeriği hakkında henüz detaylı bilgi verilmedi.

İSRAİLLİ YETKİLİ: İNCELEYECEĞİZ

Bu arada İsrail Devlet Televizyonu KAN’a konuşan İsrailli bir yetkili, Hamas’ın Katar ve Mısır’a, Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onaylamasına dair açıklamada bulundu.

AA’nın aktardığına habere göre, İsrailli yetkili, Hamas’ın duyurusunun ayrıntılarını beklediklerini ve “Hamas’ın yanıtını inceleyeceklerini” kaydetti.

İsrailli yetkili ayrıca, “Hamas’ın neyi kabul ettiğini ve neyi kabul etmediğini anlamaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir